A könyvek fejlesztő szerepe a gyermek életében

Családterápia keretein belül egyre több szülő panaszkodik arra, hogy gyermeke valamilyen tanulási nehézséggel összefüggő problémával küzd, amelyek leginkább a nyelvhasználattal, a szövegértéssel, a beszéddel vagy olvasással függnek össze.

Felgyorsult világunkban egyre kevesebb szabadidővel rendelkezünk, ami a digitális technológiákkal megfűszerezett mindennapjaink következménye is. A technológiai fejlődésnek számos pozitív, az életünket megkönnyítő hatásai vannak, ha helyesen és mértékkel használjuk azokat, és gyermekeinket is erre tanítjuk. Sok szülő bízza a televízióra, internetes játékokra, tabletre, stb. gyermekét, hiszen akkor a gyermek csendben van, nem zavarja a szülőt valamely tevékenysége elvégzése közben. Ez rossz gyakorlat abból a szempontból, hogy a gyermekeinkbe már az igen korai években beívódik ez a családi minta, és később is igényelni fogják ezt a fajta kikapcsolódási lehetőséget, olvasás, játék vagy más alternatív kikapcsolódási lehetőségek helyett.

Az olvasás, mesehallgatás, majd annak eljátszása a gyermek fejlődésében kiemelkedő hatással bír. Fejleszti az érzelmi intelligenciát, a mesehallgatás során dolgozik a fantázia, bővül a gyermekek szókincse, hiszen új szavakat és kifejezéseket hallanak, amelyek a beszélgetések során nem biztos, hogy előkerülnének. A mesék jó hatással vannak a gyermekek érzelemvilágára, megnyugtatják, lelassítják őket. Ezen tevékenységek kapcsán olyan érzelmeket és viselkedési mintázatokat kapnak a gyermekek, amelyek tudat alatt eltárolódnak, és későbbi életük során segíthetnek egyes döntéseik meghozatalában is.

Könyvajánló: https://www.youtube.com/watch?v=XDDuYd13ZWs