Hatékony pszichológiai konzultáció

Az egyéni konzultáció hatékonysága sok mindentől függ. A kutatások alapján szinte mindegy, hogy milyen módszerrel dolgozik a pszichológus, mentálhigiénés szakember, terapeuta, az eredmény függ

• a kliens-segítő szakember közötti kapcsolattól
• az érzelmi légkörtől
• a segítő elfogadó képességétől
• a kliens elfogadottság-érzetétől
• a terápiák rendszerességétől (heti egyszer javasolt)
• a kliens által befektetett érzelmi munkától

A felsoroltak közül az egyik legfontosabb tényező a kapcsolat, ami a kliens és a pszichológus között kialakul. A pszichológus olyan figyelő, törődő, gondoskodó személy, aki érzelmi és gyakorlati támaszt nyújt.

Carl Rogers nagy hatású amerikai pszichológus szerint a segítő szakember feltétel nélkül elfogadja kliensét, hiteles-, azaz őszinte, önmagával összhangban és nyíltan kommunikál- nagy az empátia-képessége.

A konzultációk alkalmával fontos, hogy a pszichológus olyan elfogadó légkört teremtsen, ahol mindenről őszintén lehet beszélni, a felhalmozott feszültséget le lehet vezetni, és ahol a kliens önmagáról új ismereteket szerezhet, új viselkedési módokat próbálhat ki. A problémák és események elmondása érzelmeket hoz a felszínre, ami a megkönnyebbülés révén javítja a kliens állapotát és közérzetét.

Hiába járunk akár minden nap pszichológushoz, a konzultációk intenzitása nem jár jobb eredményekkel, mert a lelki folyamatoknak, problémáknak van egy feldolgozási ideje, amit nem lehet sürgetni.

A kliens által befektetett érzelmi munka, az, ahogyan képes önmagán dolgozni, amennyire foglalkozik a lelki életével pl. a házi feladatok elkészítésével nagyban meghatározza a terápia hatékonyságát. A megoldás mindenkiben benne van, azt nem a segítő szakembertől kell várni, Ő „csak” kísér az úton.

Fontos, hogy a kliens eléggé motivált legyen, mert az elősegíti a változást. Ilyen, például ha valaki saját akaratából jelentkezik, akar és tud változtatni, változni. Sokszor sajnos ez már csak akkor fordul elő, ha a személy elég rosszul érzi magát a bőrében. Téves elképzelés, ha nem szenvedek eléggé valamitől, akkor miért mennyek segítőhöz?

Végül, a változásba vetett remény és hit nélkül nincs javulás.

Időpont foglalás