A hála fontossága

Miért jó hálát adni?

Kutatások igazolják, hogy boldogságunk 50 százalékban genetikailag, biológiailag meghatározott, 10 százalék az életkörülményeinkből fakad, 40 százalék tőlünk függ, vagyis ilyen arányban vagyunk felelősek saját boldogságunkért.

A boldogság tanulható, ennek ellenére kevesen foglalkoznak vele. Boldogak lehetünk például attól, hogy jót teszünk másokkal, foglalkozunk kapcsolatainkkal, célokat tűzünk ki magunk elé és megvalósítjuk őket, örülünk az apró dolgoknak, használjuk erősségeinket, rendszeresen mozgunk vagy hálát adunk.  

A legintenzívebb boldogságfokozó érzés a hála, ami a szeretetnek és jótéteménynek hasonlóval való viszonzása. A szó a latin „gratia” szóból származik, jelentése a jóságra, kedvességre, az adás-kapás örömére mutat. Mint erkölcsi, vallási fogalom és élmény, a hála fontos része a keresztény, zsidó, iszlám és hindu kultúrának. 

A hála érzése egy pozitív érzelem, megelégedettségre való beállítottság, ami a testi és lelki egészségre jó hatással van, ezáltal növelve a mentális ellenálló-képességünket. A hála megélése csökkenti a negatív érzelmeket, az irigységet, a neheztelést, az önmarcangolást. Segít túljutni nehéz időszakokon, traumákon.

Az optimista életszemlélet és a hála érzése összekapcsolódik. A hálás beállítottságú emberek erős késztetést érzünk arra, hogy köszönetet mondjanak valakinek valamiért, több szituációban és kisebb dolgokban is képesek meglátni a jót és hálát érezni. Aki gyakran él át hálát, az kisebb eséllyel lesz depressziós, egészséges önértékelésre tehet szert, nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb életet élhet.  

Az egyik leggyakoribb boldogságfokozó gyakorlat a hálalevél. Levelet írhatunk kézzel egy számunkra fontos, kiválasztott személynek, aki nagy hatással volt valamiért az életünkre, arról, hogy miért vagyunk hálásak neki. Fontos kézzel írni, és ha lehetőségünk van rá, akkor személyesen felolvasni neki.

Egy másik gyakorlat, ami közelebb visz a hálához, ha esténként a közös vacsoránál minden családtag elmondja azt a három legjobb dolgot, ami a nap során történt vele.

És végül van egy olyan hálaadási gyakorlat, ami sokak számára kézenfekvő: az ima. Hálát adni Istennek azért, amink van – mert hiszen rengeteg mindenünk van, és a legtöbbet olyan természetesnek vesszük, hogy fel sem tűnik, csak akkor, amikor hiányzik.

 Az elégedettség hatalmas erőforrás, mindig van miért hálát éreznünk!